Beykent Üniversitesi Basketbol Takımı Avrupa 2. oldu!
14 c1731e35 4545 4326 8e83 bdbbe525b23a - Beykent Üniversitesi Basketbol Takımı Avrupa 2. oldu!


Beykent Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı, Avrupa Üniversiteler Arası Basketbol Şampiyonası’nda ikinci oldu.


Bu yıl Polonya da düzenlenen şampiyonanın finalinde İtalyan rakibi University of Bologna ile karşılaşan Beykentliler, geçtiğimiz yıl elde ettiği Avrupa İkinciliği başarısını tekrar etti.

Şampiyonada Türkiye yi gururla temsil eden Beykent Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı, gruptaki ilk maçında Fransız temsilcisi University of Rouen le karşılaştı. Karşılaşmadan 64-75 lik skorla mağlup ayrılan Beyler, gruptaki ikinci maçında Polonya ekibi Gdansk Uniersity of Technology i 100-58 gibi farklı bir skorla geçmeyi başardı. Takım sonradan gruptaki son rakibi University of Wuzburg u da 86-58 gibi yine farklı bir skorla yenerek, çeyrek finale yükselme başarısı gösterdi.

Çeyrek final ve yarı final

Çeyrek finalde de 91-78 lik skorla İsrail temsilcisi College of Management ı eleyen Beyler, yarı finalde ise Litvanyalı rakibi Vytaustas Magnus University i 84-73 lük skorla mağlup etti.

Son periyoda kadar önde götürdü

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi finalde İtalyan temsilcisi University of Bologna ile karşılaşan takım finalde ilk periyodu 27-23 lük skorla önde kapatarak maça hızlı başladı fakat ilk yarının sonunda farkın 44-43 e düşmesini engelleyemedi. Üçüncü periyotta da hızlı bir başlangıç yapan Beyler, farkı 58-63 lük skorla korumaya devam ederken, son periyotta rakibinin gerisinde kaldı. Beykent Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı, son düdük çaldığında 90-78 lik skorla rakibinin gerisinde kalarak, Avrupa Şampiyonasında İkincilik elde etti.

“Seneye eminim şampiyon olacak”

Beykent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahir Hasansoy de seneye şampiyon olduklarını kesin gözüyle baktıklarını söyleyerek, “En iyi olduklarını biliyorlar. Tek hedefleri vardı şampiyon olmak. Finale çıkan takımların hepsi şampiyonluğu hak edenler takımlardır. Tabi ki de bazı şansızlıklar yaşadık. İkinci yarıda özellikle neredeyse emindim kazanacağımıza ama hakem hataları ile birlikte üst üste gelen şansızlıklarla kaybettik. Fakat bu oyuncularla biz eminim seneye şampiyon oluruz” dedi.

“Elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz”

Havalimanında sevinçle karşılanan takımın kaptanı Ramazan Tekin, iki yıldır şanssızlıklardan dolayı ikinci olduğunu söyleyerek, “İki yıldır final oynuyoruz. İyi bir takım olmamıza rağmen iki yıldır bir şanssızlığımız var. Fakat yine de elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam ederek seneye İtalya yı yenip şampiyon olmak istiyoruz” dedi.

“Sporda finalin günahı olmaz”

Oynan maçlarda çok fazla önyargı olduğunu dile getiren Takım Koçu Bilal Han Duru da, “Sporda, finalin günahı olmaz diye bir tabir vardır. Finale çıktıysanız artık he iki takımda şampiyonluğu hak etmiş demektir. Fakat bazen kırılma anları oluyor biz de öyle kaybettik diyebiliriz. Çok önyargı var. Geçen yıl da biz İtalya ya yenilmiştik. İtalyanlar itiraz edince dinliyorlar, biz itiraz edince sus pus deniliyor kaba hareketlerle. Kolay değil. Organizasyon bazında bakıldığında hafife alınmayacak bir turnuva. Çok zor ve seviyesi yüksek maçlar oynandı” şeklinde konuştu.

Turnuvanın en iyi oyuncusu ödülüne layık görülen Valerio Cucci 27 sayıyla final maçının en skorer ismi olurken, maçın en skorer ikinci ismi ise, 24 sayıyla Beykent ten Gani Erdi Gülaslan oldu.

Beykentli iki oyuncu, en değerli ilk beşe girdi

Beykent in yıldız isimleri İsmail Cem Ulusoy ve Tayfun Erülkü ise, turnuvanın en iyi ilk beşine seçildi.
*